הכנה לחקירה במשטרה

מחיקת רישום פלילי
דצמבר 12, 2017
כתב אישום נגד בעלי המלון שתיעד בסתר אורחים
יוני 6, 2022

הכנה לחקירה במשטרה

חקירה תחת אזהרה משמעה כי עליכם להתייצב במשטרה לשם חקירה, אבל כולנו מודעים להשלכות שיכולות להיות לחקירה מסוג זה על הנחקר. למעשה לחקירה הראשונה של המשטרה יכולה להיות המאזניים שיובילו למעצר או  לשחרור הביתה. מאמר זה מהווה מדריך כיצד לנהוג אך אינו בא לשמש תחליף לשירותיו של עורך דין פלילי.

קיבלת זימון לחקירה באזהרה במשטרה? למעשה הכנה מקצועית לפני חקירה פלילית במשטרה היא חשובה וקריטית  עבור הנחקר. החקירה הראשונה של החשוד בכל תיק פלילי מהווה את המסלול שלפיו יקבע אם החשוד ימשיך למעצר או ישוחרר  לביתו. נחקר שאינו עובר הכנה לקראת מעצר מעבר לכך שאינו מודע לזכויותיו במהלך החקירה ואחריה יכול ליפול לתוך מלכודת שתסבך אותו, להרע את מצבו ולהפליל את עצמו, כמו כן לעדות הנמסרת במעמד זה חשיבות הרת גורל להמשך ההליך כולו. ההודעה הראשונה של החשוד במקרים רבים הוא הנדבך הבסיס עליו מושתת תיק החקירה, ועליו  יוחלט אם לעצור את החשוד עם תום ההליכים, וכמעט שלא ניתן  לתקן את הטעויות של החקירה הראשונה.  נחקר המגיע מוכן לחקירה , ראשית מכיר בזכויות שלו ומה עליו לומר ומה לא.

נחקר או עד?

קיבלת מכתב או טלפון שמזמין אתכם לחקירה ואתם מתייצבים במשטרה למעשה אינכם יודעים אם הינכם חשודים או עדים. פעמים רבות נחקר זומן חקירה לתת עדות ולא חשוד במעשה כלשהו. תחילה חשוב לברר מול החוקר באיזה נושא החקירה ומהו מעמדך בחקירה.

מהן הזכויות שלך?

ישנם מקרים שבהם החוקר ינסה להתחמק מתשובה ולדרוש ממך כי תגיע לתחנה. למעשה החוקר חייב לתת תשובה ואינך מחויב להיענות לבקשה, ישנם מקרים שהנחקר יעדיף לא להגיע למיד לתחנה לחקירה, זכות של כל נחקר היא לבקש כי יוציאו צו בית משפט המורה לך להתייצב לחקירה. עמידה על זכותך בנושא זה תאפשר לך את שהות הזמן להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני שהנך להגיע לחקירה ולהגיע מוכן ורגוע יותר.

פגישה עם עורך דין פלילי

עורך דין הוא האדם שחשוב לפגוש רגע לפני שניגשים לחקירה תחת אזהרה. עורך דין פלילי יעניק לך ייעוץ משפטי ויכין אותך לקראת החקירה. חשוב שבפגישה עם עורך הדין לא תסתיר מידע או עובדות. רק כך הוא יוכל להכין אותך בצורה הטובה והנכונה ביותר. הכנה לקראת החקירה יסייע לך לעבור את הראיון בצורה הטובה ביותר. במידה והחקירה החלה לפני שעורך הדין הגיע, יש לך את הזכות לשמור על זכות השתיקה. חוקרים מנוסים להרגיע את פני השטח ומשפטים כמו אין לך צורך בעורך דין או ששמירה על זכות השתיקה תשמש נגדך, מטרתן לגרום לך להפליל את עצמך. זכות של כל נחקר הוא להיוועץ עם ערוך דין לפני חקירה ואף ראשי לדרוש כי עורך הדין יהיה נוכח לאורך כל החקירה. המשטרה בסמכותה, עשויה לעכב את מתן הזכות להיוועצות במספר שעות, אך גם במקרה כזה על הנחקר להתעקש ולדרוש ולהיוועץ עם עורך דין.

בעת חקירה במשטרה חוקרי המשטרה מחויבים לנהל פרוטוקול חקירה, וודא כי הם רושמים כל מילה, ולא מפסיקים במהלכה, למשל, דברים חשובים שהנחקר אומר ואינם נכתבים או מניפולציות שעושים על הנחקר ואינם מתועדים, כגון הפחדה או התניה. בקש לקרוא את הפרוטוקול לפני שאתם חותם עליו, ובמידה והושמט משפט תקן בכתב ידך וחתום על יד.

אנו ממליצים לך לפנות לשירותיו של עורך דין פלילי לפני חקירה פלילית.

קבל עזרה
close slider

    שם (חובה)

    דואר אלקטרוני (חובה)

    נושא

    תוכן ההודעה